Eterično ulje bergamot sadrži alergene – LINALOL i LIMONEN. Ako ste alergični na neku od tih sastavnica NE koristite eterično ulje bergamot. Prije upotrebe eteričnog ulja na koži ispitajte reakciju kože. Ukoliko se javi crvenilo, peckanje ili osip, eterično ulje ne koristite na koži.
NAZIV: Eterično ulje bergamota (bez bergaptena)
BOTANIČKI NAZIV: Citrus aurantium ssp. Bergamia L. (Wight & Arnott) Engler, porodica: Rutaceae
NAČIN DOBIVANJA: hladno tiještenje usplođa Citrus aurantium spp. Bergamia L
GLAVNE SASTAVNICE: limonen, linalol acetat, linalol, β-pinen, α-pinen, ϒ-terpinen, mircen
ZEMLJA PODRIJETLA: Italija
Eterično ulje bergamota je hladno prešano esencijalno ulje koje proizvode stanice unutar kore ploda naranče bergamota. Uobičajena je aroma i gornja nota u parfemima. Miris eteričnog ulja bergamota sličan je slatkom laganom ulju narančine kore s cvjetnom notom.
Ovo ulje je bez spoja bergaptena, što znači da nije fototoksično te se može koristiti pro izlaganju suncu.
SMANJENJE STRESA
Mala studija iz 2015. godine (1), izvedena na ženama u Japanu, pokazala je da udisanje bergamotskog ulja pomiješano s vodenom parom smanjuje osjećaj tjeskobe i umora. Slično tome, članak iz 2013. objavljen u časopisu Current Drug Targets (2) izvijestio je da aromaterapija bergamotom (između ostalih esencijalnih ulja) može ublažiti depresiju, anksioznost i druge poremećaje raspoloženja signalizirajući mozgu da oslobađa dopamin i serotonin.
POMAŽE PROTIV TROVANJA HRANOM
Linalool, spoj koji se nalazi u bergamotu, ponekad može biti učinkovit u uništavanju vrsta bakterija odgovornih za bolesti koje se prenose hranom. Studija iz 2005. godine, (3), ispitala je učinkovitost bergamota u uništavanju nekoliko sojeva bakterija na pilećoj koži i lišću kupusa.
Testirane bakterije su:
Staphylococcus aureus
Listeria monocytogenes
Bacillus cereus E. coli
POMAŽE SMANJITI BOL I UPALU
Linalool i karvakrol spojevi su koji se nalaze u ulju bergamota. Pregled studija iz 2017. godine (4) analizirao je učinke više spojeva esencijalnih ulja na odgovor na bol i druga stanja kod ljudi i životinja. Otkrilo se da i linalool i karvakrol imaju analgetičke, antikonvulzivne i protuupalne sposobnosti kada se koriste u raznim metodama koje uključuju nanošenje na kožu. Pregled je također pokazao da potencijalni toksikološki učinci esencijalnih ulja na ljude zahtijevaju daljnja proučavanja.
KOMBINACIJA S DRUGIM ETERIČNIM ULJIMA
Lavandin je klasičan miris za aromaterapiju. Često se koristi u proizvodima i tretmanima kože, kose i prištića.
Ulje čajevca. Reklamirano zbog svojih antibakterijskih svojstava, ulje čajevca može se boriti protiv prištića i ublažiti upalu kože.
Upotreba:
- direktna inhalacija
- u mirisnoj lampi ili difuzeru 5 kapi za osvježavanje i pročišćavanje zraka
- lokalna primjena